Korsan Edebiyat’ta başkanımız Sercan Raşa ile yapılan bir söyleşi yayınlandı. Bu söyleşi için Yiğitcan Kesendere’ye teşekkür ederiz.

 

Merhaba bu yazımda sizlere tarihi, kültürü ile önemli illerimizden birisi olan ayrıca bir dönem “ROCK CITY” olarakta bilinen Türkiye’ye çok fazla müzisyen yetiştirmiş Bursa’nın şuan ki rock müziğinden bahsedeceğim.

Pek çok ismin Bursa’lı olması ya da en azından burada hayatının bir bölümünü önemli hale getirdiği 80, 90lı yıllar rock müziğin altın çağı, kalbi olmuştu. Şimdilerde ise rock müzik yapmak isteyen gruplar ister amatör ister profesyonel olsun zorluklarla karşı karşıya kaldığı dönemlerde bu kültürü tekrar canlandırmak için sevgili arkadaşım Sercan RAŞA önderliğinde “BURSA ROCK CITY KÜLTÜR DERNEĞİ” kuruldu.

Merhaba kuruluş hikayeniz nedir ?

S.R : Merhaba, öncelikle sizlere, destek veren tüm rock müzik severlere ve CAN MÜZİK ailesine teşekkürlerimizi iletiyorum. Bursa’ya taşınalı sekiz sene oldu, daha önce de çok kez tatil için geldim. Bu sayede birçok müzisyen arkadaşla tanışma fırsatım oldu. Kendim gitar çaldığım için grup kurma fikri aklıma geldi. Niketim müzisyen arayışına girdim. Yaptığım tarz metal türevlerinden olan Deathmetal ve Deathcore idi. Bu tarzı çalacak baterist bulamadım maalesef. Varsa da “para için pop çalıyordur “ dediler. Doğal olarak evde kendi oluşturduğum home studiomda çalmaya devam ettim. Daha sonra baktım ki eski abilerimiz zamanındaki Rock City’den eser yok. Herkes popçu olmuş çıkmış. Ve benim gibi şikayetçi olan çok insan varmış. Bende bunu göz önüne alarak bir facebook grubu açtım. Ama önüne gelen artık grup açtığı için ciddiye alınmayacağımı düşünerek bunu resmileştirmeye karar verdim. Daha önce hiç dernek kurmamış ya da yönetim kurulunda bulunmamıştım. O yüzden prosedürleri bilmiyordum. Araştırdım ve öğrendim akabinde 7 kişi toplandık ve 28 Kasım 2014’te derneği kurduk. Böylece Bursa’yı eski Rock City ruhuna kavuşturacak rock – metal tabanlı daha çok organizasyonlar yapıp, çeşitli projelerde yer almayı hedefliyoruz. Tek ihtiyacımız olan içinde az da olsa bu müziği barındıran insanların bize katılması ve aktif olması. Gerisini zaten birlik içerisinde hep beraber meydana getireceğiz.

Resmi işler zamanını anlatır mısın ?

S.R : Öncelikle birlikte çalışacağım 6 kişiyi seçmek çok zordu. Hem kafa dengi olup hem benim kadar gönül vermeleri gerekiyordu. Ondan sonrası tabi resmi işler çok yordu. Çalıştığım için sürekli gel git yapamıyordum. Ama sağolsunlar dernek ekibim bu konuda çok yardımcı oldular.

Derneğinizde ki projeler nelerdir ?

S.R : Bursa’da öncelikle mekan sorunu var. Bizim tarzımızda müziğe fırsat verecek mekan sayısı yok denecek kadar az. Bunu aşmamız gerekiyor. Daha sonra Bursa yerli gruplara, diğer şehir gruplarına, albümlü grupları şehrimize getirerek rock ve metal tabanlı festival ve organizasyonları çoğaltmak istiyoruz.

Derneğinize üyelik şartları nedir ve nerden, nasıl üye olabilirler ?

S.R : Üye olmak için iki şartımız var. 18 yaşını doldurması, rock ve metal tabanlı müziğe gönül vermiş olması gerek.

Sizinle nasıl irtibata geçebilirler ?

S.R : iletisim@bursarock.org – www.bursarock.org

Ben de klasik müzik eğitimi almış bir kemancı olarak klasik müziğin dışında yapmaktan zevk aldığım rock müziğin şehrimizde tekrar canlanmasını içten dileklerimle istiyor, teşekkür ediyor başarılarınızın artarak devam etmesini diliyorum.

Kaynak: Korsan Edebiyat