Kazurat Distro ve Bursa Rock City Kültür Derneğinin desteği ile 15 Mart Pazar Günü, Görükle Record Cafe/Bar’da düzenlenecek olan söyleşi ve imza gününde sizleri de aramızda görmek isteriz.

Altay Öktem,
1964 yılında İstanbul’da doğdu. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1992 yılında ilk şiir kitabı “Eski Bir Çocuk”’u ve “Sukuşu”’nu yayınladı. Ardından “Beni Yanlış Öptüler Aslında (1993)”, “Çamur Şiir (1995)”, “Her şey: Oda Kırbaç Ayna (1998)”, “Sokaklar Tekin Değil (2003)”, “Parça Tesirli (2005)” ve “Dört Kırıtık Opera(2009)” adlı şiir kitapları yayınlandı. 2006 yılında ise toplu şiirlerinin bir bölümü “Beni Yanlış Öptüler” adıyla Everest Yayınları tarafından kitaplaştırıldı. 1988’de Ali Rıza Ertan, 1990’da Yaşar Nabi Nayır, 1995’te Orhon Murat Arıburnu, 2000’de ise Cemal Süreya ödüllerini aldı.

“Filler Çapraz Gider”, “Tanrı Acıkınca” ve “Bu Kitaptan Kimse Sağ Çıkamayacak” adlı romanları da bulunan Altay Öktem, denemelerini “Hayat Bazen Çentiklidir”, “İçimde Bir Boşluk Var”, “Yaram Yanlış Yerde” ve “Sık Rastlanan Hastalıklar Atlası” adlı kitaplarda topladı. “Aslında Saçları Siyahtı” ve “Sonsuz Sıkıntı” adlı öykü kitapları da bulunan Altay Öktem’in altkültürlerin iletişim aracı olan fanzinleri incelediği “Şeytan Aletleri”, “Genel Kültürden Kenar Kültüre 101 Fanzin” ve “Şehrin Kötü Çocukları” adlı kitapları da bulunmaktadır. “Anadolu Yakasının Sıfır Noktası: Bağlarbaşı” adlı kitabının yanı sıra, “Çalılar Dünyası” adlı bir de çocuk kitabı bulunan yazar, 2013 yılında, Tupac Sharkur’un şiirlerini Sabri Kılıç ile birlikte Türkçeye çevirerek “Betonda Yeşeren Gül” adıyla yayınlandı. 2014’te ise Suicidal Black Metal grubu olarak tanınan Shining grubunun solisti Niklas Kvarforth’un liriklerinden oluşan kitabını Zeynep Çolakoğlu ile birlikte Türkçeye çevirdi. Kitap, “Prozac Artık Yetmediğinde” adıyla yayınlandı.

Kaynak: O Adam Babamdı, 2. Sf., Şubat 2015, Esen Kitap